Auto uzturēšanas izmaksas

Uzturot automašīnu, rodas dažādas izmaksas. Vispirms parasti tiek aprēķinātas līzinga vai kredīta summas, ja auto nav iespējams iegādāties uzreiz. Kad bāzes izmaksas ir aprēķinātas, nākamās, kuras neizpildot, automobilis satiksmē nevar piedalīties, ir auto reģistrācija un, ja ir vajadzība (jaunai mašīnai) vai vēlme iegūt citu automašīnas reģistrācijas numuru, numura zīmju komplekta iegāde.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas pakalpojums par numura zīmju komplekta izsniegšanu jaunam auto ir 43,93 EUR, par izvēles numura zīmju komplekta iegādi jāmaksā 193,93 EUR, individuālā numura zīmju komplekts maksā 3663,65 EUR, bet par saglabātu numura zīmju komplekta izsniegšanu maksa ir 43,93 EUR (tas ir gadījums, kad autobraucējs nolēmis saglabāt iepriekšējo numura zīmi arī nākamajam spēkratam). Īpašnieka maiņas reģistrācijas izmaksas ir apmēram 15,- EUR.

Tālāk seko dažādi nodokļi. Transporta līdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmi gadā vieglajiem automobiļiem, kas pirmo reizi reģistrēti līdz 01.01.2005.,  nosaka atbilstoši pilnai masai: līdz 1500 kg nodoklis ir 35,57 EUR. Vieglajiem automobiļiem, pirmo reizi reģistrētiem pēc 01.01.2005., nodokļa likmi nosaka, summējot atbilstoši pilnās masas, motora tilpuma un motora maksimālās jaudas likmes, un šīs izmaksas sastāda vismaz 22,77 EUR.

Dabas resursu nodokļa likme ir 40,00 EUR. Nodoklis maksājams pirms kravas automašīnu ar pilnu masu līdz 3500 kg, vieglo automašīnu, triciklu vai kvadriciklu pirmās pastāvīgās reģistrācijas Latvijā.

Vieglo automobiļu un motociklu nodoklis jāmaksā visām fiziskajām un juridiskajām personām par pirmo reizi Latvijā reģistrējamu vieglo automobili vai motociklu, vai arī tādu Latvijā reģistrētu vieglo automobili vai motociklu, kuru pārreģistrējot pēc jaunajiem nosacījumiem, par konkrēto transportlīdzekli atbrīvojums no nodokļa nomaksas vairs nepienākas. Vieglajiem automobiļiem, kas pirmo reizi reģistrēti ārvalstīs pirms 01.01.2009., nodokļa apmērs ir 113,83 EUR, vieglajiem automobiļiem, kas iepriekš nav reģistrēti vai pirmo reizi reģistrēti ārvalstīs pēc 01.01.2009., nodokļa lielumu aprēķina pēc oglekļa dioksīda (CO2) izmešu daudzuma uz 1 kilometru. Nodokli nemaksā dažādu veidu automašīnas, kuras minētas CSDD mājas lapā, piemēram, vieglie automobiļi, kas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas (piemēram, elektromobīļi).

Protams, šo to nākas ierēķināt par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, taču, labi braucot, no tiem var arī izvairīties.

Tehniskā apskate auto – benzīna, dīzeļdegvielas, elektromotoru dzinējspēka izmantotājiem – ir aptuveni 25,- līdz 30,- EUR robežās.